Wróżby na andrzejki - zabawy dla dzieci

Nadchodzą andrzejki!

Mnie, już jako osobie dorosłej, dzień ten kojarzył się głównie z kolejną okazją do wyjścia z przyjaciółmi i spędzenia wieczoru w ich gronie.
Z oczywistych względów
odkąd jestem mamą nie jest to takie łatwe :)

Ale sięgając pamięcią wstecz... do czasów mojego dzieciństwa... mam przed oczami jeden z zimnych jesiennych wieczorów andrzejkowych spędzanych w domu z siostrą i babcią, trochę tajemniczy i nieco magiczny :) 

Babcia, chcąc nam ciekawie zagospodarować czas tego kolejnego spędzanego wspólnie wieczoru, wykorzystywała andrzejki, byśmy mogły z siostrą przeżyć ten czas inaczej niż w pozostałe dni roku. Tego dnia stawała się Ona naszym przewodnikiem po zabawach andrzejkowych.
Najbardziej w pamięci utkwiło mi wspólne przelewanie do wody stopionego wosku przez dziurkę dużego metalowego klucza. Miałyśmy niesamowitą frajdę oglądając nasze woskowe twory i odgadując, co też one przedstawiają... :)

Inną zabawą, którą pamiętam z domu, było ustawianie butów jeden za drugim począwszy od pokoju, aż do drzwi wejściowych naszego mieszkania. W korytarzu tworzyła się więc długa gąsienica z butów moich i mojej siostry stawianych naprzemiennie. Rodzice po powrocie z pracy ze zdziwieniem patrzyli na ten wężyk butów.
A po co to wszystko?!
Oczywiście była to nasza walka o to, która z nas pierwsza zostanie żoną. Ale nie obywało się bez rozczarowań... Jeśli but "tej drugiej" zetknął się z drzwiami wejściowymi, co oznaczało jej rychły ślub, "ta pierwsza" nie dawała za wygraną i zarządzała dogrywkę :)
I tak do znudzenia...


Ze szkoły pamiętam też miłosne wróżby z serduszkiem i szpileczką...
Któregoś roku w podstawówce jedna z nauczycielek postanowiła w andrzejki zrobić nam wolną lekcję i pocelebrować z nami to święto. Jedna z zabaw dała nam wiele powodów do śmiechu, ale nie obyło się też bez adrenaliny i kilku rozczarowań :)
Wycięliśmy dwa serca z papieru. Na jednym wypisaliśmy imiona chłopców - to było serduszko dla dziewczyn, na drugim, tym przeznaczonym dla chłopców, znajdowały się imiona dziewcząt z klasy. Nauczycielka podchodziła do każdego z nas z serduszkami i szpileczką. Serce należało trzymać czystą stroną do góry, a szpileczką przebić papier na wylot.
Po chwili wszystko było jasne!
Magiczna szpileczka trafiała wprost w imię naszej przyszłej miłości ;)
Serce niejednej osoby z klasy wtedy zamarło... Były też przypadki serc "złamanych" z powodu tej trzymającej w napięciu zabawy :)
                   


Moje wspomnienia z lat dzieciństwa i ówczesnego andrzejkowego czasu zainspirowały mnie do tego, aby przygotować dla Was listę ciekawych zabaw na ten andrzejkowy wieczór.
Być może chcecie ciekawie zorganizować czas swoim dzieciom tego wieczoru...
A może gościcie u siebie większą liczbę dzieciaków i nie macie pomysłu, czym je zająć...
Przychodzę więc do Was z kilkoma pomysłami.

Lecz niech nie martwi Was brak czasu na przygotowania!
Wszystkie akcesoria wykorzystywane w tych zabawach zapewne posiadacie w domu.
Przygotowanie większości naszych wróżb andrzejkowych zajmie Wam zaledwie kilka minut... a z pomocą Waszych pociech jeszcze mniej :)



1. Przelewanie wosku przez dziurkę od klucza
 
Jeśli w zabawie uczestniczą małe dzieci, możecie ją wzbogacić o podświetlanie latarką kształtów z wosku i rzucaniem ich cieni na ścianę. Wszystko to wykonajcie w ciemnym pokoju. Dzieciaki będą miały mnóstwo frajdy przy opisywaniu kształtów i zgadywaniu, co figury z wosku przedstawiają!

2. Wróżba z butów (opisana powyżej)
Zabawa sprawdzi się najlepiej, kiedy będzie w niej brało udział wielu uczestników!

3. Miłosna wróżba z serduszek (opisana powyżej)
Ta zabawa lepiej sprawdzi się wśród nastolatków :)

4. Ciasteczka z wróżbą
Dla większej ilości gości, ale też dla najbliższego grona fajnie jest wykonać andrzejkowe ciasteczka z wróżbą! Przygotowujemy kruche ciasto, po rozwałkowaniu kroimy w kwadraty. Na każdym z kwadratów układamy zwinięty paseczek papieru z wypisaną na nim wróżbą i składamy ciasto w sakiewkę.
A wybór wróżb do wpisania na karteczki pozostawiam Wam ;)
Gwarantuję, że po upieczeniu ciastek będzie smacznie i wesoło!

5. Wróżba z monety
Możemy użyć tu monety prawdziwej lub zabawkowej w zależności od wieku uczestników. Ta zabawa zaciekawi bardziej starsze dzieci...
W pewnej odległości od uczestników stawiamy miseczkę - może być pusta lub wypełniona wodą. Każde z dzieci musi pomyśleć jakieś życzenie. Następnie kolejno starają się wcelować monetą do miseczki. Dziecko, którego moneta upadnie najbliżej miseczki, jest najbliższe ziszczenia swojego marzenia :)

6. Wróżymy zawody
 
Dzieci starsze:
Do woreczka wrzucamy zwinięte karteczki z wypisanymi nazwami zawodów. Dzieci kolejno losują karteczkę, która przepowiada im, jaki zawód będą w przyszłości wykonywać.
Zabawę można rozszerzyć o pokazywanie gestami danego zawodu pozostałym uczestnikom.
 
Dzieci małe:
Do większego worka lub pudełka wrzucamy przedmioty bądź zabawki kojarzące się z poszczególnymi zawodami. Każde z dzieci z zawiązanymi oczami losuje jeden z przedmiotów. Może jeszcze z zakrytymi oczami spróbować odgadnąć, co to za przedmiot. Następnie po odsłonięciu oczu opisuje na podstawie wylosowanego przedmiotu, jaki zawód będzie wykonywało w przyszłości i do czego ten przedmiot będzie mu pomocny.
Małe dzieci rozwijają podczas tej zabawy zmysł dotyku, trenują nazywanie przedmiotów i rozwijają zasób swojego słownictwa. 

7. Wróżba z kubeczków
Do tej zabawy potrzebujemy kilku identycznych kubeczków. Pod większością z nich umieszczamy drobne przedmioty, które będą nam symbolizować jakąś przepowiednię. Jeden kubeczek pozostawiamy bez niczego pod spodem. Kubki mieszamy nie odrywając ich od podłoża. Dzieci kolejno wybierają kubeczek, wyjmują przedmiot i sprawdzają swoją przepowiednię. Następnie ponownie mieszamy kubeczki.

A symboli naszych kubeczkowych wróżb jest niezliczona ilość, wszystko zależy od Waszej pomysłowości.
Oto kilka propozycji:
- Mały samochodzik - PODRÓŻ
- Moneta - BOGACTWO
- Pierścionek - ŚLUB
- Kluczyk - PRZEPROWADZKA do nowego domu
- Pusty kubek - PECH



To już wszystkie nasze pomysły na andrzejkowe WRÓŻBY. 

       
Pamiętajcie, że powinny być one traktowane oczywiście z przymrużeniem oka, choć jak wiadomo, z dziećmi bywa różnie :)
Postarajmy się, by nasze pociechy zapamiętały je jako wspaniałą zabawę i mile spędzony czas.

* UWAGA!
Pamiętajcie, że dzieci są tylko i aż dziećmi!
Potrafią być bardzo szybkie, psotne i niezwykle pomysłowe.
Zachowajcie więc szczególną ostrożność podczas zabawy ze szpileczkami i podczas przelewania stopionego wosku!
Nie zostawiajcie ich bez opieki podczas zabawy.
                           


A u nas dziś wróży nakarmiony do syta MIŚ-GIGANT... :)